Bank Słoików

Innowatorka: Natalia Grzymała

Innowacja polegała na stworzeniu miejsc w Gdańsku, w których można będzie zostawiać i skąd będzie można bezpłatnie pobierać tytułowe słoiki. Są to miejsca ogólnodostępne (w formie szafek, wykonanych z materiałów upcyklingowych), spójne wizualnie i estetyczne, opatrzone regulaminem. Lokalizację wyznaczać ma bliskość codziennych szlaków komunikacyjnych i miejsc zamieszkania odbiorców innowacji. Dodatkowo ideę banku słoików promował cykl warsztatów inspiracyjnych do powtórnego wykorzystania słoików. Powstała też grupa FB mająca na celu sieciowanie osób, którym szkoda wyrzucać słoiki na śmietnik, z osobami, które zrobią ze słoików użytek i promująca ideę odzysku słoików.

Czytaj więcej: Bank Słoików Trójmiasto | Facebook

www-Bank-słoików (1)

O autorce

Natalia Grzymała - edukatorka ekologiczna, aktywistka miejska, Radna Dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, z wykształcenia muzyczka. W swoich działaniach skupiam się na rozwiązaniach sąsiedzkich hołdując zasadzie „myśl globalnie działaj lokalnie” – wdrażane przeze mnie projekty (m.in. givebox Gdańsk, banki słoików, beczki na deszczówkę, skwerki sąsiedzkie) zachęcają lokalne społeczności do miejskiego życia w duchu bardziej zero-waste. Jestem inicjatorką grupy „Dzika Fosa Miejska”, która edukuje i pokazuje walory przyrodnicze unikatowego na skalę europejską miejsca, jakim jest Opływ Motławy w Gdańsku.

Co dał Ci udział w programie?

Innaczej dało mi przede wszystkim kopa do zrealizowania pomysłu, który już od dawna siedział w mojej głowie. To również nieocenione wsparcie merytoryczne, warsztatowe, motywacyjne i finansowe. Super było też poznać nowych ludzi zmieniających na plus otaczającą nas rzeczywistość.

Skip to content